Vlastní zabezpečovací a záchranné práce řídí pracovní štáb PK, jehož složení určí předseda PK v závislosti na konkrétních podmínkách a okolnostech.
Pozn.: Při povodňové situaci většího rozsahu by s největší pravděpodobností převzala řízení povodňové ochrany na území obce Zlechov povodňová komise obce s rozšířenou působností (PK ORP Uherské Hradiště).
Ochrana před povodněmi při vyhlášení krizové situace, při níž je vyhlášen stav nebezpečí, nouzový stav nebo stav ohrožení státu podle zák. č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon), je řízena orgány krizového řízení.
Výše uvedené pracovní skupiny by se staly součástí odborných pracovních skupin krizového řízení - viz povodňový plán ORP Uherské Hradiště.
Dle § 75 zák. č. 254/2001 Sb., o vodách zajišťují povodňové zabezpečovací práce správci vodních toků na vodních tocích a vlastníci dotčených objektů podle povodňových plánů nebo na příkaz povodňových orgánů.
Jedná se zejména o:
Povodňové záchranné práce zajišťují povodňové orgány ve spolupráci se složkami integrovaného záchranného systému (§ 74 zák. č. 254/2001 Sb., o vodách).
Obecně jsou povinnosti PK obcí stanoveny v § 78 zák. č. 254/2001 Sb., o vodách.
Dle § 63, odst.3), zák. č. 254/2001 Sb., o vodách je každý povinen umožnit vstup (vjezd) na své pozemky, příp. stavby těm, kteří řídí, koordinují a provádějí zabezpečovací a záchranné práce, přispět na příkaz povodňového orgánu osobní a věcnou pomocí k ochraně životů a majetku před povodněmi a řídit se příkazy povodňových orgánů.
Majetkovou újmu vzniklou v důsledku činnosti nebo opatření PK v době povodně hradí obec (§ 87, písm. b, zák. č. 254/2001 Sb., o vodách) - nutno dokladovat.
Rozsah činností účastníků ochrany před povodněmi včetně hrazení nákladů na opatření jsou uvedeny v zák. č. 254/2001 Sb., o vodách: